A veszprémi időközi választáson a független, de sok ellenzéki párt által támogatott Kész Zoltán győzelme biztosan politikai földrengést fog okozni Magyarországon. Többek között, mi, az Együtt politikai közössége is büszkén és aktívan támogattuk Zolit a kampányában, és az elsők között gratuláltunk a győzelméhez. A politikai következmények mélyreható elemzését természetesen nem nekem, hanem a politológusoknak, politikai elemzőknek kell elvégezni, de azért - mint ellenzéki politikus - hadd osszam meg néhány észrevételemet, ami rövid – és középtávon hatni fog az ellenzéki politizálásra.
kép: origo.hu
A legfontosabb fejlemény, hogy létrejött egy sikeres recept a Fidesz legyőzésére. Nem szeretném azt állítani, hogy mindig és minden körülmények között győzelemre vezet ez a mostani séma, de mindenképpen bíztató, hogy egy rendkívül szétaprózódott ellenzéki térfélen is létrehozható olyan együttműködés, ami sikerre vezet. Mik a mostani siker legfontosabb összetevői?
- A civilek és a demokratikus pártok ésszerű együttműködése
Kész Zoltán civil, független jelölt volt, de elfogadta a demokratikus ellenzéki pártok támogatását. Sikerült egy olyan győztes-győztes megállapodást kötni a civilek és a pártok között, ami nem gyengítette, hanem erősítette a szereplőket. A pártok népszerűtlensége nem húzta le a civil jelölt támogatottságát, a pártok szavazói pedig elfogadták, hogy egy független jelöltre kell most szavazni a nagy közös cél, a Fidesz legyőzése érdekében. A demokratikus ellenzéki pártok közötti ideológiai és politikai természetű viták nem gátolták meg őket abban, hogy be tudjanak állni Kész Zoltán mögé. (Kivéve az LMP-t, de erről később). A független jelölt pedig nem volt „finnyás” és hajlandó volt elfogadni a demokratikus pártok támogatását. A többnyire láthatatlanul működő párttámogatás a kampányban persze kifizetődött: egy pártok nélkül kiálló független jelölt nem tudott volna ekkora erőforrással rendelkezni és ilyen kampánygépezetet működtetni.
- A pártok és politikusok megnyilvánulásainak és szerepének a háttérbe vonása
Külön szeretném kiemelni, hogy a sikeres együttműködés egyik alapeleme a pártok és vezetőik szerepének ésszerű önkorlátozása volt a kampányban. Kész Zoltán kérése volt, hogy a pártok ne telepedjenek rá a helyi kampányra, mert az sok tekintetben kontraproduktív lenne. Igen, az lett volna. Ha Veszprémben folyamatosan sürögtek-forogtak volna a régi baloldali politikusok, az biztos nem segített volna a közös célnak. Lehetett volna mutogatni a képeket mindenhol, ellenkampányt szervezni, karaktert rombolni, stb.
- Magas helyi ismertségnek és megbecsültségnek örvendő új, hiteles, lokálpatrióta jelölt…
A mostani – egyébként több helyen antidemokratikus – választási rendszerben az egyéni választókörzetek szerepe felértékelődött. Az a közösség fogja tudni megnyerni a választásokat, amelyik vidéken több jó jelöltet fog tudni kiállítani. Nem elég az utolsó pillanatban előhúzni a semmiből valakit, vagy az adott körzetbe beejtőernyőzni valakit Budapestről. Előzetesen felépített, folyamatosan szereplő és megnyilvánuló, helyben élő, korábbi tevékenysége miatt ismert és elismert új, hiteles politikusokra van szükség.
- …aki ráadásul nyitni tud a kiábrándult Fidesz szavazók felé és megfelel a választókörzet politikai jellegzetességének
De mindez még nem elég. A veszprémi siker egyik kulcsa a konzervatív, polgári jellegű választókörzetben egy ehhez illeszkedő jelölt indulása volt. A Fidesz legyőzőséhez muszáj megszólítani a Fideszből kiábrándult volt szavazókat, persze választókörzetenként különböző mértékben. Kész Zoltán támogatása ezért volt telitalálat: ő hitelesen tudta megszólítani a korábban jobboldalra szavazókat is. (Megnyerni nem feltétlenül tudta magának őket, de sokaknál elérte, hogy ne szavazzanak ellene.)
Milyen tanulságokkal szolgál a veszprémi taktika az ellenzéki oldalon?
- Nem kell a Jobbikkal együttműködni a Fidesz leváltása érdekében.
Megnyugodhat mindenki: az LMP által hangoztatott „Jobbikkal való együttműködés” nem szükséges. Bebizonyosodott, hogy egy mérsékelten jobboldali beállítottságú választókörzetben sem kell együttműködni a Jobbikkal. Ha a fenti feltételek adottak, akkor a mostani séma eredményre vezet akkor is, ha csak a demokratikus pártok működnek együtt.
- Az LMP teljesen különutas politikája is megbukott.
Viszont az is látszik, hogy a pártok együttműködésére szükség van. Nem a korábbi formáiban, de valamiféle kooperációra igenis szükség van. Az LMP ideológiai okokból nem támogatta Kész Zoltánt, és nemes egyszerűséggel „szabadpiaci fundamentalistának” bélyegezte, bármit is jelentsen ez. Az LMP önálló jelöltje végül 5% alatt teljesített, míg a többi demokratikus párt által támogatott Kész Zoltán magasan verte a Fidesz jelöltjét. Egyértelműen kiderül a számokból, hogy egyrészt nem feltétlenül van szükség az LMP-re a siker érdekében, másrészt viszont kiélezett helyzetben az LMP különutas politikája egyértelműen a Fidesz malmára hajtja a vizet.
Ha most vége lenne itt a történetnek, akkor abszolút sikersztori és happy end lenne az egész folyamat. De sajnos nem így van. A soron következő tapolcai választásra készülve az MSZP nem törekedve a többi párttal való hasonló együttműködésre, egyszer csak előállt egy saját jelölttel, és nem igényli sem a civilek, sem a többi demokratikus párt támogatását. Nem törekszik olyan jelölt megtalálására, aki megfelel a fenti elvárásoknak és emiatt elfogadható lenne a többi demokratikus pártnak. Számomra teljesen érthetetlen, hogy az MSZP önhatalmúan miért változtat a mostani sikerrecepten a tapolcai időközi választásokon! Végre megvan a séma a győzelemhez, minden demokrata azt várja el a pártoktól és felelősen gondolkodó vezetőitől, hogy a remélt és áhított siker érdekében egyszerűen csak ugyanazt hajtsák végre, mint Veszprémben. Mert akkor tovább bonthatjuk le a mostani káros és igaztalan rezsimet, közelebb kerülve a végső célhoz: egy új rendszerváltáshoz. Egy olyan ország kialakításához, ami nem a Fidesz magángazdasága, és nem az önkormányzatból vezénylik a polgármesterek az éhbérért robotoló közmunkásokat és cselédeket, hanem tényleg egy KÖZTÁRSASÁG. Ebben az áldásos és reményteli pillanatban az MSZP megmakacsolja magát és egy saját jelölt indításáról dönt. Teljességgel felelőtlen és érthetetlen. Ezért azt várjuk el a MSZP vezetőitől, hogy a veszprémi eredmények ismeretében gondolják át még egyszer ezt az elhamarkodott döntést és törekedjenek olyan együttműködésre, ami fényes diadalt hozott Veszprémben!
A fenti recept egyenlőre olyan időközi választásokon alkalmazható, ahol nem áll fenn az esélye annak, hogy a parlamentben többséget szerezve kormányozni is kell az országot. Azonban a fenti kritériumok kellenek majd akkor is, amikor általános országgyűlési választásokra kerül sor. Ezeket a feltételeket leghatékonyabban és leghitelesebben egy, a teljes demokratikus ellenzék körében megszervezett előválasztás tudja garantálni, ahol a civileknek is központi szerep jutna.
![]() |
Ha tetszett a cikk, csatlakozz Facebook oldalamhoz és kövesd későbbi bejegyzéseimet is: |