A pénzügyi területen dolgozó szakemberek közül mindenki (értsd: mindenki) tudja, hogy amióta Matolcsy lett a jegybank vezetője, azóta nagyon megfizetik a jegybanki dolgozókat. Sokkal jobban, mint előtte. Persze rendesen kicserélődött a garnitúra, a régi középvezetőkből csak 1-2 ember maradt ott mutatóba. A többieknek búcsút mondtak, és jöttek az újak. Csak a jegybanknak újak, Matolcsynak viszont a régi, kipróbált emberei ők. A lojálisak. Nekik jár a nagy dohány.
kép: hirarena.com
Rengeteg pletyka kering a jegybank háza tájáról, hogy mik történnek odabent. Atyaúristen, tényleg. De mivel bizonyítani nem lehet ezeket a történeteket, ezért sajnos nem is lehet ezeket kiteregetni. Csak akkor, ha nagy néha elrontanak valamit a fideszes machinátorok. Most viszont éppen ez történt.
Minap az RTL híradója foglalkozott megint a jegybanki fizetések kiugró nagyságával. A havi jegybanki kereset három és félszerese a magyar átlagbérnek, bruttó 900.000 forint. Ezt a számot egyelőre nehéz értelmeznünk, úgyhogy menjünk tovább. Egy MSZP-s képviselő kérdéseire adott Matolcsy válaszból azonban az is kiderült, hogy az elmúlt másfél évben 25%-al emelkedett az átlagos fizetés az MNB-ben!!! Ez már komolyan aggasztó adat. Ugyanis ez idő alatt a magyar átlagbérek jó, ha 5%-al nőttek, a viszonyítási pontként használt pénzügyi szektorban a bérek pedig inkább csökkentek, mint nőttek (a prémiumok csökkentek jellemzően). Már akinek megmaradt a munkája a bankszektorban, és nem bocsátották el.
Meg is kérdezte az RTL, hogy miért voltak ekkora béremelések. Jött is a szokásos Fidesz kamu:
„A béremeléssel a korábbi igazságtalan bérezési arányok szűntek meg”.
Na, itt nyílt ki a bicska a zsebemben. Beugrott azonnal, hogy 2013 februárban a fideszes ÁSZ kihozott egy átfogónak mondott MNB jelentést, amivel az akkori, távozó jegybanki vezetésre próbálták még ráhúzni a vizes lepedőt. Gyorsan megnéztem hát a korábbi ÁSZ anyagot, hogy jól emlékszem-e az ott leírtakra. Kiderült, hogy igen, lássuk (11. oldal alján):
„A javadalmazás (alapbér, bónusz, juttatások) szintje meghaladja az MNB által referenciának tekintett kereskedelmi banki átlagot.”
Majd ugyanitt még:
„A külső, referenciapiaci összehasonlításban is magas személyi juttatásokat személyi jellegű egyéb kifizetések (pl. belső előadók díjazása, a jellemzően nem támogatott, nem iskolarendszerű képzések finanszírozása, karrier tanácsadás költségei, távmunka biztosítása, csapatépítési programok) is növelték.”
Na most akkor, kérem szépen: van ugye egy 2013-as ÁSZ mondás, miszerint magasabbak a fizetések a jegybankban, mint a pénzügyi szektorban. Ez ugye a korábbi vezetés bűne, vagy mi. Aztán az elmúlt másfél évben 25%-al emelkedtek még a jegybanki fizuk, mialatt a pénzügyi szektorban jó, ha stagnált. És akkor most azt mondja Matolcsy elvtárs, hogy a korábbi igazságtalan bérezések szűntek meg ezzel.
Ez logikai ellentmondás. Nem tudom, hogy ez számít-e még a nagy fideszes boszorkánykonyhában, de remélem az embereknél még igen. Legalább az egyik szereplő hazudik. Vagy Matolcsy, vagy az ÁSZ. Vagy mindkettő.
Mit is csináltak akkor Matolcsyék a jegybanki humánerőforrással?
- mindenkit elzavartak, aki nem hódolt be
- aki behódolt, annak jól megemelték a fizetését
- hozták az új, lojális embereiket a közép és felső vezetésbe
- Polt Péter legfőbb ügyész feleségét is idehozták potom havi 5 milláért
- az új embereknek folyamatosan, rekordmértékben emelték a fizetését
- a jegybanki elnök és alelnökök, valamint még néhány további MNB vezető a jegybank tulajdonában lévő cégeknél és a hírhedt alapítványoknál tölt be szintén vezető beosztásokat magas fizetésekért, így játszva ki a fizetési plafon szabályt
- amit aztán még be sem vallanak, és belehazudnak a pofánkba, amikor megkérdi egy újságíró, hogy mi van ezzel
És akkor most jön a legjobb. Vajon Matolcsy úgy járt el a bérek számításánál, mint az ÁSZ a hírhedt jelentésében? Beleszámították a bérköltségbe a „személyi jellegű egyéb kifizetéseket”? Benne van a számokban az új jegybanki üdülő, a tiszaroffi kastély által nyújtott, a jegybanki vezetők pihenését elősegítő szolgáltatások ára is? Benne van az új biztonsági emberek és rendőrök bére? Benne vannak az épületen belüli átalakítások? Benne vannak az oktatási programokra kifizetett tízmilliárdok, a kecskeméti volt kórház vagy az ország legdrágább ingatlanjaként számon tartott Lónyay-Hatvany villa?
És akkor nem beszéltem még a festményekről, a zongorákról, az érmékről, a 6 milliárdos növekedési hitelprogramot népszerűsítő reklámról, a Századvégtől milliárdokért rendelt közvéleménykutatásokról vagy a csapatépítésre költött százmilliókról. És nem beszéltem az alapítványoknak kifizetett 250 milliárd (!!!) forintról. És nem beszéltem arról, hogy a jegybank nem akarja megosztani velünk, kíváncsi és felelős magyar állampolgárokkal, hogy mire költi az alapítványokban a mi pénzünket. Mert a jegybank pénze közpénz, a mi pénzünk. Ennyire átláthatóan működik ma a jegybank.
Itt tartunk most, 2015 nyarán. Ma mi fizetjük Matolcsy pénzherdálásának az árát. De nem lesz ez mindig így. Én személyesen nem vagyok híve a hátra mutogatásnak és a politikai tisztogatásnak. De ami a jegybankban mostanában folyik, az egyszerűen ELFOGADHATATLAN. Ez nem politikai oldal kérdése, hanem a tisztességé. El fog jönni az ideje, amikor a mai Jegybanki Urak fogják megfizetni ennek az árát.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz Facebook oldalamhoz és kövesd későbbi bejegyzéseimet is: |