Eddig nem akartam megszólalni az üggyel kapcsolatban, direkt vártam egy-két napot, hogy meglássuk, a hatóságok hogyan végzik munkájukat az elmúlt évtized valószínűleg legnagyobb brókerbotrányával kapcsolatban. Mindig adjuk meg az esélyt. Csak valószínűleg a legnagyobb, mert igazából semmi kézzelfogható állítást nem tudunk tenni az ügyben. Ez az, ami végül megszólaltatott. Sok „városi legenda” terjed, hogy miért vonták vissza a működési engedélyét a BudaCash brókercégnek és a hozzájuk tartozó DRB bankcsoportnak. Most nem kívánok a legendákkal foglalkozni, várjuk meg, mit hoz a jövő ez ügyben. Egyelőre szorítkozzunk a tényekre.
kép: Laufer László, nol.hu
Bankok és befektetési vállalatok időről-időre csődbe mennek, ami - bármennyire is fájdalmas és igazságtalan - teljesen normális. Ez a gazdaság és a pénzpiacok ciklusainak következménye, az egyébként nagyon hatékony piacgazdaságok egy sajnálatosan káros velejárója. Pontosan ezért vesz részt az állam, mint szabályozó hatóság, a pénzpiacok működésében: hogy ezeket a károkat megelőzze, vagy végső esetben minimalizálja. Tehát nem önmagában a csődesemény az, ami felháborító.
Vártam pár napot, hogy megvárjam a híreket. De azok csak nem jöttek. Illetve, ami jött, az meg bicskanyitogató volt. Főleg a tegnapiak.
- Először is nem tudok semmit. De az még hagyján, hogy én nem tudok semmit, de az a közel 120.000 károsult Ügyfél (magánszemély, vállalat, alapítvány, önkormányzat) sem tud semmit, akiknek a pénzük bent hever a BudaCashnél vagy a négy DRB banknál. Az MNB (mint felügyeleti szerv) nem mond semmit a sorokban álló vagy otthon rettegő embereknek, hogy mi fog történni a pénzükkel. Semmit. Négy napja. Bankszünnap, korlátozott pénzfelvételi lehetőség, még jobban korlátozott pénzfelvételi lehetőség, de semmit arról, hogy mi fog történni, mire lehet számítani, mi az ilyenkor végrehajtandó eljárás. Olyan ez, mint amikor késik a vonat, mindenki a peronon vár, de senki nem mondja be a hangosbemondóba, hogy mikor jön meg a vonat, megjön-e egyáltalán, vagy mindenki menjen haza. Ennek a felelőssége egyértelműen a szabályozó hatóságé, a jegybanké. Az emberek informálását sokkal tudatosabban és hatékonyabban kellene végrehajtani.
- Sajnos több karitatív szervezet, alapítvány és önkormányzat sem tud hozzájutni a pénzéhez. Az elmúlt napokban olvashattunk ezen a téren megrendítő erejű, elkeseredett írásokat. Pár hónapja a Széchenyi bank is csődbe ment, ott is fel kellett használni a betétbiztosító (OBA) pénzét. Azonban óriási és égbekiáltóan igazságtalan különbség látható a Fideszes hivatalok működése között a két esetben: miközben a Széchenyi bank Fideszes oligarcha haverjait a betétbiztosításon felül (!) kárpótolta az állam közpénzekből milliárdos tételben, addig most karitatív és oktatási alapítványok, önkormányzatok sem jutnak hozzá a pénzükhöz. A Fidesz őket nem segíti. Még undorítóbb a helyzet, ha hozzávesszük, hogy közben Matolcsy luxusjegybankja összesen már kb. 300 milliárd forint értékben vett magának csecse-becséket: szép luxusüdülőt, drága irodaházakat, kórházakat, festményeket, szupi csodazongorát, meg épül magánétterem a jegybankban, sőt „okos irodákat” nyitnak éppen Buenos Airesben és Bejrútban. Erre telik 300 milliárd közpénzből, építeni a Matolcsy birodalmat. Meg arra is telik, hogy a jegybanki vezetőket kitömjék havi 3-5 millió forinttal. De arra már nincsen, hogy azokat a reménytelen helyzetbe hozott alapítványi vezetőket, akik hátrányos helyzetű gyerekek felemelkedéséért güriznek napi 12 órában, azokat pár tízmillió forintból megmentsék. Pedig ez is része lehetne a híres-hírhedt jegybanki „társadalmi felelősségvállalási programnak”. Ja, hogy ez igazából egy luxusvásárlási program?
- Szintén tegnap jött a hír, hogy vasárnap éjjel-hétfő hajnalban sokan mozogtak a BudaCash épületénél. Jöttek-mentek a nagy fekete kocsik, meg a zsákok, táskák, dobozok. Pont pár órával a razzia előtt. Ekkora hihetetlen szerencsés véletlent! Több minden magyarázhatja ezt a véletlent, most az a verzió terjed, hogy önfeljelentés volt, de lehet, hogy nem. Ha mégis önfeljelentés volt, akkor is az állítás szerint már évtizedek óta működtek szabálytalanul, azt hogyan tudták titokban tartani mindenki előtt? Hogyhogy nem indul belső vizsgálat az MNB-ben, a NAV-nál, a belügynél és a rendőrségen, hogy megnyugtatóan rendezzük, hogy kik voltak benne az állítólagos gigantikus csalásban?
- Már azt hittem, nem jöhet újabb hír ez ügyben, amikor hirtelen jött szentéletű Rogán Antal, és kirobbantotta az „újabb baloldali brókerbotrányt”. Jesszus. A Fidesz 2010 óta notóriusan minden törvényt, jogszabályt, alkotmányt megváltoztatott. Mindent. Ha rajtuk múlt volna, átírták volna az ENSZ alapokmányát és az amerikai Függetlenségi Nyilatkozatot is. Ezek után arra hivatkoznak, hogy egy 2009-ben (!) hozott jogszabály alapján csak 5 évente kell ellenőrizni a brókercégeket? Tényleg a pofám leszakad. Közel 5 év kormányzás után, amikor egyértelműen a Fidesz-kormány a felelős a pénz- és tőkepiacok szabályzásáért és felügyeletéért, van képük ezt állítani. Pedig 2010-ben ők váltották le a PSZÁF korábbi vezetőjét, és telerakták embereikkel a felügyeletet. Pedig 2013-ban, miután Matolcsy elvtárs átvette a jegybankot, ők hozták meg a PSZÁF és az MNB összevonásáról szóló törvényt, ami alapjaiban szabta újra a felügyeleti jogokat (pl. a szanálási joggal). Amikor nem egészen egy hónapja azt állította a jegybank, hogy minden rendben van a brókercégekkel a svájci frank hirtelen erősödése után. Mert a jegybank megvizsgálta őket.
Persze estére kiderült, hogy Rogán Antal újfent hazudott. Ugyanis elérhető az a BudaCash-t megbüntető korábbi PSZÁF vizsgálati határozat, amit már a Fidesz által kinevezett Szász Károly szignózott 2010 szeptemberében. A tények makacs dolgok.
Egy olyan országban, amit mi akarunk felépíteni, ilyenkor
- belső vizsgálat indulna a Belügyminisztériumban, a NAV-nál, a rendőrségen és az MNB-n belül, hogy kiderüljön, kik voltak benne
- azok a közszereplők akik hazudtak, visszavonulnának
- a jegybank és/vagy az állam segítene azokon a közfeladatot ellátó szereplőkön, akik bajba kerültek.
Az Orbán rezsimben semmi sem fog történni. Nem követelek én semmit ezektől. Nem kérek én semmit ezektől. Mert az egész rendszer az övék. Orbáné, Matolcsyé, Rogáné. Menthetetlen, javíthatatlan. Velük nincs együttműködés. Ezek lopnak.
De tőletek, akik ezt a cikket olvassátok, tőletek kérek valamit. Ti tudjátok csak lebontani ezt a rákos fertőt, ami elburjánzott idehaza. Azt kérem tőletek, hogy senki ne szavazzon ezekre. Úgy tudnak elmúlni.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz Facebook oldalamhoz és kövesd későbbi bejegyzéseimet is: |