Az elmúlt napokban nagyon súlyos információk jelentek meg arról, hogy a Quaestor-törvényben milyen apró jogi-pénzügyi trükkel tették lehetetlenné a Quaestor-károsultak beígért kártalanítását, hogy milyen politikai viselkedéssel járt ez együtt, illetve hogy milyen logikus következtetéseket lehet ebből levonni. Az információmorzsák ott vannak az asztalon pár napja, de eddig senki nem gyúrta ezt egybe egy kerek történetté, hogy mi is történt valójában a fideszes Quaestor-törvénykezés körül. Én ezt most megteszem.
Pár hete újra aktivizálódtak a Quaestor-károsultak, mert kiderült számukra, hogy nem fogják megkapni a beígért szinte teljes mértékű kártalanítást. Pedig már majdnem elhitték. Mert elhitették velük. Maga Orbán Viktor jelentette be, hogy ha elfogadják a Quaestor-törvényt, és visszamenőlegesen 30 millió forintra emelik a kártalanítás felső határát, akkor csak 73 embert nem tudnak teljes mértékben kártalanítani, a többieket viszont igen. Ez elég megnyugtatónak tűnt akkor az elkeseredett károsultaknak.
Teltek-múltak a hetek, és az újonnan létrehozott Quaestor-alap csak 6 millió forintig próbált meg kártalanítani, felette nem. Látszólag azért, mert a bankok (nekik kell állnia majd a Quaestor-csődje miatt a veszteséget, ami teljesen igazságtalan és rossz precedens a jövőre nézve, de erről annyit írtam már) az Alkotmánybírósághoz fordultak az elfogadott törvény miatt. De ennek nincsen halasztó hatálya, vagyis ettől függetlenül a Quaestor-alapnak kártalanítania kellene. A valós indok az, hogy egyszerűen nincsen annyi pénz az alapban, hogy fizetni tudjon a károsultaknak. Hiszen óriási veszteség van a Quaestornál, jó sokat loptak ott a fideszes haverok. Ezt a hiányt kell majd a bankoknak, brókercégeknek szépen lassan, évek alatt kifizetniük. Addig az alapnak muszáj valahonnan hitelt felvennie, csak így tudja gyorsan kifizetni a károsultakat. Ezt ígérte Orbán Viktor. A Quaestor-törvény lehetővé is teszi, hogy az MNB adjon azonnal egy jó nagy áthidaló hitelt (100 milliárd forintos nagyságrendben) az alapnak, aki ebből gyorsan tud fizetni.
Itt jön a csavar a történetben, amit először a Figyelő, majd többen is megírtak. A jegybank a hatályos (és megfelelő) törvények alapján csak akkor tud az ilyen alapoknak hitelt nyújtani, ha az állam KÉSZFIZETŐ KEZESSÉGET vállal a folyósított hitelre. Mi is a különbség a KEZESSÉG és a KÉSZFIZETŐ KEZESSÉG között? A sima kezesség egy olyan jogi garancia, ami csak akkor kötelezi fizetésre a kezest, ha az adóssal szemben minden jogi eljárást végigjárt, hogy fizetésre bírja, de nem járt sikerrel. Magyarán el kell mennie a bíróságra és évekig pereskednie vele. Amikor a végén nem tud fizetni, akkor mehet a kezeshez, hogy fizessen. A készfizető kezesség ezzel szemben egy sokkal szigorúbb jogi garancia: ebben az esetben, ha nem fizet az adós, nem kell jogi útra terelni a követelést, hanem azonnal mehetnek a készfizető kezeshez, aki köteles azonnal fizetni. Látjuk, hogy ez sokkal erősebb garancia a hitelezőnek, ezért alkalmaznak a kereskedelmi bankok is inkább ilyen típusú kezességet, amikor hitelért megyünk hozzájuk.
Pontosan a fenti MNB szabály miatt minden olyan törvényben, ami rendelkezik ilyen alap működéséről, ez így is van szabályozva. Nézzük például a Befektető-védelmi Alapról (BEVA) szóló törvény rendelkezését:
„Amennyiben az Alap csak hitelfelvétel útján képes biztosítani a kártalanítási kötelezettség fenti határidők szerinti teljesítését, a Kormány a kártalanítási fedezet biztosítása érdekében a hitelfelvételhez - az Áht. 92. §-ára tekintettel - készfizető kezességet vállal.”
A Quaestor-törvénybe valamiért mégsem a készfizető kezesség került be, hanem a sima kezesség. Lássuk:
„Az Alap működésének biztosítása érdekében - az állam kezességvállalása mellett - legfeljebb 10 éves futamidőre kötvényt bocsáthat ki, hitelintézettől legfeljebb 10 éves futamidőre kölcsönt vehet fel, és az MNB-től - az állam kezességvállalása mellett - legfeljebb 3 hónapos futamidejű áthidaló kölcsönt vehet fel.”
Minden más alapnál készfizető kezességet vállal az állam, csak ennél az egy alapnál van sima kezesség. Mi is történik most? A Quaestor-alap nem tud fizetni a károsultaknak, mert nincsen pénze. A jegybank a törvényekre hivatkozva (helyesen) csak akkor ad hitelt, ha az állam készfizető kezességet vállal érte. De a törvényben az állam nem készfizető kezességet vállal, hanem csak sima kezességet. Ami ebből a szempontból pont nem ér semmit. Így végső soron nem tudják betartani a törvényt, ami alapján az alapnak fizetnie kéne a károsultaknak.
Akkor most pörgessük vissza az idő kerekét! Áprilisban tombol a Quaestor-botrány, a Fidesz menteni próbálja a menthetőt, és megígéri lényegében a teljes kártalanítást. Megígér szinte mindent, csak csituljon el a balhé, nyugodjon meg a sok meglopott, felháborodott ember. De akkor, amikor ezt megígérik, ők már tudják, hogy olyan észrevehetetlen részletszabályt építenek bele a törvénybe, ami lehetetlenné teszi a tényleges kártalanítást. Azaz belehazudtak minden Quaestor-károsult és minden magyar állampolgár szemébe, hogy lesz teljes kártalanítás!
Ki a felelős ezért? - merül fel a jogos kérdés. A sajtóban megjelent hírek szerint maga Orbán Viktor döntötte el az egyik kormányülésen, amikor ezt a problémát tárgyalták, hogy nem lesz készfizető kezesség, hanem csak sima kezesség. Magyarán Orbán Viktor a felelős ezért. Ebből az következik, hogy amikor Orbán Viktor azt állította a szokásos pénteki rádióinterjújában, hogy a Quaestor-törvény elfogadása esetén 30 millió forintig kártalanítani lehet minden károsultat, akkor Orbán Viktor belehazudott a képünkbe. Közben előre kitervelten, tudatosan, hazug módon olyan törvényt fogadtatott el, ami ezt teljesen lehetetlenné teszi.
Ha Orbán Viktor nem tudja rövid időn belül hitelt érdemlően tisztázni magát az alól a sajtóban megjelent vád alól, hogy ő maga hozta ezt a döntést, akkor Orbán Viktor hazudott mindenkinek. Ha hazudott, akkor Orbán Viktor elveszítette hitelességét, elveszítette szavahihetőségét. Sok ezer ember hitt neki akkor. Ma már nem. Egy hivatalban lévő miniszterelnöknek ilyenkor vállalnia kell a politikai felelősséget, és vennie kell a kalapját.
EZEK UTÁN ORBÁN VIKTORNAK LE KELL MONDANIA.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz Facebook oldalamhoz és kövesd későbbi bejegyzéseimet is: |